خیانت در بیماران دوقطبی، خیانت زنان دوقطبی

خیانت در بیماران دوقطبی مخصوصا خیانت در زنان دوقطبی رایج است و متاسفانه آسیب جدی ای به رابطه وارد می کند. البته دلایل زیادی برای خیانت در زندگی زناشویی یا رابطه متعهدانه وجود دارد و داشتن اختلال دوقطبی به این معنی نیست که نمی توانید به شریک عاطفی خود وفادارد باشید.

رابطه جنسی خارج از ازدواج اغلب به عنوان علامت شیدایی در اختلال دوقطبی توصیف می شود، گرچه گاها این علائم علت خیانت را توضیح می دهد، اما داشتن ویژگی های دوقطبی نباید بهانه ای برای خیانت باشد.

هرچه بیشتر متوجه شوید که چرا اختلال دوقطبی و خیانت بسیار رایج است، سریعتر می توانید علائم دوقطبی خود را درمان کنید و  بابت این مسئله رایج کمک بگیرید.

خیانت در بیماران دوقطبی؛ حقیقت چیست؟

حقیقت درباره ی رابطه بین خیانت و بیماران دوقطبی به این صورت است که دوقطبی بودن به این معنا نیست که نسبت به شریک خود خیانتکار هستید اما بر اساس تحقیقات و آمار ها، احتمال بیشتری وجود دارد که به شریک عاطفی خود خیانت کنید.

اگر مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، این بدان معنا نیست که شما اجازه خیانت کردن دارید – و همچنین به این معنی نیست که اگر خارج از رابطه دو نفره خود، رابطه جنسی انجام می دهید باید خود را تنبیه کنید. درست مثل بقیه، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی باید مسئولیت کارهای خود را بپذیرند در حالی که از اشتباهات خود درس می گیرند.

خیانت در بیماران دوقطبی کمی پیچیده تر است، بیشتر به این دلیل که این نوع رفتارها معمولاً توسط فاز شیدایی تحریک می شوند. برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با فاز شیدایی به نوشته علائم اختلال دو قطبی مراجعه کنید.

علت خیانت مربوط به شخص نیست بلکه  مربوط به نشانگانی است که آن شخص دارد، علائمی از قبیل قضاوت ضعیف، عدم کنترل تکانه و بیش فعالی جنسی که همه از مشخصه های فاز شیدایی است.

در حقیقت، “بی احتیاطی های جنسی” چنان نشانه رایجی از اختلال دوقطبی است که این علامت در معیارهای تشخیصی اختلال دو قطبی ذکر شده است.

خیانت در بیماران دو قطبی

آمار خیانت در بیماران دوقطبی

اگرچه آمارهای اخیر در مورد خیانات در بیماران دوقطبی بسیار ناچیز است، اما مطالعه ای در سال 1975 که به بررسی تجربه های جنسی در طول عمر پرداخت، نشان داد که خیانت در بین افراد دارای دو قطبی بیشتر است. طبق این ارقام، بیش فعالی جنسی در 57٪ افرادی که شیدایی را تجربه کرده اند گزارش شده است، در حالی که 29٪ از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی 10 بار یا بیشتر به همسر خود خیانت کرده اند.

آمار مربوط به خیانت در بیماران دوقطبی می تواند تامل برانگیز باشد، و اغلب احساس می شود رابطه ای که بیماری روانی یکی از عوامل موجود در آن است، شانسی برای موفقیت ندارد.

خوشبختانه مشکل ساز ترین و خطرناک ترین علائم اختلال دوقطبی، آسان ترین علائم قابل درمان است. به عنوان مثال، فاز شیدایی در اختلال دوقطبی با دارودرمانی کنترل و تثبیت می شود، به شرطی که به توصیه های پزشک خود عمل کرده و برنامه درمانی خود را دنبال کنید.


مقاله مرتبط: دارو درمانی و 6 مورد از داروهای اختلال دوقطبی


با این وجود دارودرمانی به تنهایی کافی نیست و ممکن است مدتی طول بکشد تا شما و روانپزشک بتوانید دارو و دوز مناسب شما را برای مدت طولانی پیدا کنید.

خیانت در بیماران دو قطبی

رابطه عاطفی با فرد مبتلا به اختلال دوقطبی

استحکام بخشیدن به روابط به تلاش نیاز دارد،به خصوص اگر شریک عاطفی شما مبتلا به اختلال دو قطبی است. چرا که چالش های زیادی از جمله خیانت در بیماران دوقطبی وجود دارد.

روانشناسان این توصیه ها را ارائه می دهند:

به مشاوره زوج درمانی بروید

 مشاوره زوجین برای مقابله با ناراحتی های ناشی از رفتار شریک مبتلا به دوقطبی ضروری است. معمولاً کسی که دچار اختلال دو قطبی است، به شریک خود آسیب می رساند و او را آزرده خاطر می کند.

زوج درمانی به شما کمک می کند:

  • بدانید که رفتار های آسیب زا از یک بیماری روانی ناشی می شوند.
  • رفتاری را که در طول تغییر حالات خلقی رخ داده است ببخشید.
  • برای تثبیت درمان، برای رابطه خود مرز مشخص کنید.

خیانت در بیماران دو قطبی

در درمان درگیر شوید

از او بپرسید که آیا می توانید در درمان او مشارکت داشته باشید یا خیر. این مشارکت می تواند شامل همراهی تا اتاق درمان شود. این کار باعث می شود تا

  • اطلاعات درستی از این بیماری به دست آورید
  • به روانپزشک در راستای کسب اطلاعات بیشتر کمک کنید
  • در مورد تغییرات خلقی به روانپزشک هشدار بدهید

مراقبت از خود را بیاموزید

مراقبت از خود این روزها سروصدای زیادی به پا کرده است، اما نقش مراقبت از خود زمانی که در رابطه با یک فرد متبلا به اختلال دوقطبی هستید بسیار مهم تر می شود. اختصاص دادن زمان کافی برای بهبود سلامتی جسمی و روانی خود ضروری است، مانند پیوستن به یک گروه حمایت کننده، صحبت با یک درمانگر یا شرکت در یک کلاس یوگا.

داشتن ارتباط سالم با فرد مبتلا به اختلال دو قطبی نه تنها نیاز به مدیریت دقیق بیماری آنها دارد، بلکه همچنین برای مراقبت از خود باید زمان کافی اختصاص دهید.

خیانت در بیماران دو قطبی

اگر هنوز هم خود (یا شریک زندگی خود) درگیر رفتارهای مخربی مانند دروغ گفتن و داشتن رابطه جنسی خارج از رابطه دو نفره تان هستید، ممکن است بخواهید مشاوره ای را در نظر بگیرید. چه تنها باشید و چه با شریک زندگی خود، یک درمانگر یا یک مشاور می تواند به شما کمک کند و دلایل اساسی خیانت زنان دوقطبی و خیانت در بیماران دوقطبی را درک کنید و در عین حال به شما در شناسایی و جلوگیری از عوامل تحریک کننده کمک کننده می باشد.

3.9/5 - (23 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.