لیست کارگاه های در حال ثبت نام

باشگاه مغز کودک   کارگاه مادر و کودک   گروه درمانی نوجوانان   گروه درمانی بزرگسالان (طرحواره درمانی)   کارگاه خودشفقتی   کارگاه تفاوت های زن و مرد

علائم اختلال دوقطبی، ۱۰ نشانه بارز

از کجا بفهمم بیماری دوقطبی دارم؟ در این مقاله به بررسی اختلال دوقطبی و علائم دوقطبی خواهیم پرداخت. اما قبل از شروع بد نیست به این آمار توجه کنید: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، اختلال دو قطبی (bd) حدود 450 میلیون نفر در سراسر جهان (2019) را درگیر خود کرده است. اگر با اختلال دو قطبی دست و پنجه نرم می کنید، تنها نیستید.

اختلال دو قطبی (BD) چیست؟

اختلال دو قطبی (BD) چیست؟

اختلال دوقطبی نوعی اختلال خلقی است که با دوره هایی از احساسات شدید تعریف می شود. سه دوره خلقی عبارتند از: جنون، هیپومنیک و افسردگی (انجمن روانپزشکی آمریکا، 2017). اختلال دو قطبی بیشتر شامل دوره های های هیپومنیک و افسردگی است.

با توجه به اینکه نشانه ها در اختلال شیدایی افسردگی متفاوت است، در اینجا 10 نشانه اختلال دو قطبی آورده شده است:

علائم دوقطبی، نشانه های دوقطبی

از کجا بفهمم بیماری دوقطبی دارم؟ در واقع، دوقطبی ها چگونه افرادی هستند؟ پس برای پاسخ به این سوال به ما همراه باشید.

1. اختلال دوقطبی و نوسانات خلقی

نوسانات خلقی، با شدت کم یا زیاد، یکی از اصلی ترین علائم اختلال دو قطبی است. در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد به دلیل هورمون ها یا عوامل دیگر نوسانات خلقی را تجربه می کنند. هنگامی که تغییرات خلقی  بدون علت فیزیولوژیک باشد و مکرر باشد و در خواب و فعالیت های روزانه تداخل ایجاد کند، ممکن است نشانه ای از اختلال دو قطبی باشد (وین، 2010).

2. رفتار پرخطر از علائم دوقطبی

در طول دوره های جنون، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی بیشتر از افراد معمولی درگیر رفتارهای پرخطر هستند. مطالعه ای که توسط محققان بخش روانپزشکی دانشگاه آکسفورد انجام شده است، نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در یک شبیه سازی رایانه ای نسبت به گروه کنترل که اختلال دوقطبی نداشتند، در رفتارهای پرخطر شرکت می کردند.

برخی از نمونه های تصمیمات خطرناک که توسط افراد دارای اختلال دوقطبی گرفته می شود عبارتند از: تفریح با پول (خرج کردن، سرمایه گذاری ریسک پذیر، قمار)، اقداماتی که می تواند خود و دیگران را به خطر بیاندازد (رانندگی بی پروا)، یا تصمیمات ضربه ای که می تواند هزینه های شغلی و اجتماعی داشته باشد یا روابط شخصی بی پروا مانند رفتارهای جنسی پرخطر (وین، 2010 و مؤسسه ملی بهداشت روان، 2020).

3. چرخه های افسردگی

اکثر مبتلایان به اختلال دوقطبی چرخه های شیدایی و افسردگی را تجربه می کنند. علائم دوره افسردگی عبارتند از: احساس غم، گناه، بی فایده بودن یا درماندگی، عدم تمایل به فعالیت هایی که قبلاً از آن لذتبخش بود و حتی افکار خودکشی (انجمن روانپزشکان آمریکا، 2017). بسیاری از افراد که این نشانه ها را دارند به غلط اختلال افسردگی تشخیص داده می شوند (انستیتوی ملی بهداشت روان، 2020).

علائم دوقطبی، چرخه های افسردگی

با این حال، دوره های افسردگی همیشه از علائم دوقطبی نیست. برخی از مبتلایان به اختلال دو قطبی دوره های شدید جنون دارند اما هیچ دوره افسردگی ندارند (انستیتوی ملی بهداشت روان، 2020). اگر علائم افسردگی برای چند هفته اتفاق بیفتد و به طور متناوب با دوره های شیدایی همراه باشد، به احتمال زیاد نشانه ای از اختلال دوقطبی است.

4. دوره های چند کاره / انرژی زیاد

در دورهایی، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است ناگهان برنامه هایی برای انجام دادن برنامه ریزی کنند که از توان آنها خارج است. (انجمن روانپزشکی آمریکا ، 2017). از آنجا که مبتلایان به اختلال دو قطبی II دوره های کمتری از هیپومانیا را تجربه می کنند، ممکن است متوجه افزایش انرژی خود نشوند، اما افرادی که آنها را می شناسند می توانند این رفتار را مشاهده کنند (گراند، 2016).

5. خودبزرگ بینی در اختلال دوقطبی

انجمن روانپزشکی آمریکا اعتماد به نفس شدید را از علائم اختلال دوقطبی ذکر کرده است (2017). انجمن روانشناسی آمریکا (APA) احساس اهمیت زیاد را “یک احساس اغراق آمیز از بزرگی، اهمیت و توانایی یک فرد” تعریف می کند. در حالی که خودبزرگ بینی در سایر اختلالات روانی مانند اختلال شخصیت خودشیفته زیاد است، اما می تواند نشانه ای از اختلال دوقطبی نیز باشد.

6. صحبت کردن سریع، از علائم دوقطبی شدید

مبتلایان به اختلال دوقطبی، ممکن است سریعتر یا بلندتر از حد طبیعی صحبت کنند. در طی یک دوره جنون، افراد مبتلا به این اختلال همچنین ممکن است از الگوهای نامنظم گفتار مانند قطع کردن یهویی در وسط گفتگو یا صحبت بیش از حد استفاده کنند (انجمن روانپزشکی آمریکا ، 2017).

7. مشکل تمرکز در اختلال دوقطبی

مشکل در تمرکز می تواند نشانه ای از اختلال دوقطبی در هر دو دوره شیدایی و افسردگی باشد. در طول قسمت های افسردگی، کمبود انرژی ممکن است باعث مشکل تمرکز شود و در طول دوره های شیدایی، انرژی بیش از حد باعث پرت شدن حواس وی شود (انجمن روانپزشکی آمریکا ، 2017).

8. تحریک پذیری زیاد / آشفتگی

تحریک پذیری یکی دیگر از علائم اختلال دو قطبی است. کارشناسان بهداشت روان همچنان تحقیق می کنند که آیا تحریک پذیری شدید در کودکان برای تشخیص آنها برای اختلال دوقطبی کافیست یا خیر، اما قطعا وقتی تحریک پذیری و اضطراب با سایر علائم رخ می دهد، به احتمال زیاد علائم اختلال دوقطبی هستند (وین ، 2010).

9. خواب نامنظم / از کجا بفهمم بیماری دو قطبی دارم؟

در کنار سایر علائم، مشکل در خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد ممکن است علائم اختلال دو قطبی باشد. در طول دوره های جنون، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است کمتر از حد معمول بخوابند، اما باز هم بعد از تنها چند ساعت خواب بسیار پر انرژی هستند (انستیتوی ملی بهداشت روانی، 2020). در یک دوره افسردگی، افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است بیشتر بخوابند و باز هم احساس خستگی کنند.

10. تغییر در اشتها

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است در دوره های شیدایی، لاغر شوند، زمانی که بدن با کمبود خواب و غذا مواجه باشد (انستیتوی ملی بهداشت روانی، 2020). اگرچه بسیاری از عوامل، از جمله داروها، می توانند منجر به از دست دادن اشتها شوند، اگر این علائم همراه با علائم دیگر رخ دهد، می تواند نشانه ای از اختلال دوقطبی باشد. براساس اعلام انستیتوی ملی بهداشت روانی، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است در طول دوره های افسردگی (2020) افزایش اشتها را تجربه کنند.

در نهایت اختلال دوقطبی طیفی است که همه افراد را کمی متفاوت تحت تأثیر قرار می دهد: یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است هر ده علائم را داشته باشد، در حالی که شخص دیگری فقط ممکن است چند علائم را تجربه کند. اگر شما یا شخصی که برای شما اهمیت دارد این علائم را نشان دهد، برای درمان اختلال دوقطبی از یک پزشک متخصص کمک بخواهید.


اگر نشانه های اختلال دوقطبی را دارید یا آدم دوقطبی می شناسید، بد نیست نگاهی به مقاله “درمان های دارویی اختلال دوقطبی” بیاندازید.


 

3.8/5 - (33 امتیاز)
2 نظرات
  1. حسنا می گوید

    سلام من چند هفته افسردگی شدید و اضطراب داشتم و یه ساعتایی هم میشد حس میکردم ک بیماریم رفته و بسیار خشحال بودم
    اما اینم بگم من بسیار فایل های روانشناسی دیدم و میتونم افکار مثبت رو جایگزین منفی کنم
    میتونه بخواطر اضطراب باشه ک با فکر مثبت تبدیل بهذهیحان میشه؟

  2. GH می گوید

    و منی ک همه ی این علائم هارو دارم🦦💔

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image