کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی چیست؟ کاردرمانی بر استفاده درمانی از فعالیت های روزانه با افراد یا گروه ها متمرکز است. این برای بهبود مشارکت آنها در نقش ها، عادات و کارهای روزمره در خانه، مدرسه، محل کار، اجتماع یا سایر تنظیمات است. یک کاردرمانگر به شما کمک می کند تا حد امکان به فعالیت های معمول خود بازگردید. آنها با افرادی کار می کنند که دارای اختلالات جسمی و شناختی، اختلال عملکرد روانی اجتماعی، بیماری روانی و چالش های رشدی (یا یادگیری) هستند. بنابراین بیایید اهمیت کاردرمانگران و مداخلات سلامت روان را مورد بحث قرار دهیم.

کار درمانی

کاردرمانگران و بهداشت و سلامت روان

یک کاردرمانگر هر مراجع را به طور کلی ارزیابی می کند. برای هر مراجع، آنها عوامل مختلفی را در نظر می گیرند مانند:

 1. ارزش ها، باورها، معنویت، عملکرد ذهنی، عملکرد حسی و غیره.
 2. مهارت‌های عملکردی (یا مهارت‌های حرکتی، فرآیندی و تعامل اجتماعی)
 3. محیط یا زمینه
 4. الگوهای عملکرد (یا عادات، روال‌ها، نقش‌ها و غیره)
 5. کاردرمانگر شما برای ترویج، ایجاد (یا بازیابی)، حفظ یا تغییر وظایف به شما کمک خواهد کرد تا به طور کامل در زندگی روزمره خود مشارکت کنید. علاوه بر این، کاردرمانگران به دنبال جلوگیری از موانع احتمالی برای مشارکت در فعالیت های مورد نظر خواهند بود.

آیا کاردرمانی کمکی به سلامت روان می کند؟

سلامت روان جزء ضروری تمام مداخلات کاردرمانی است. کاردرمانگران خدمات درمانی و پیشگیری از سلامت روان را برای همه کودکان، جوانان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری روانی شدید و مداوم ارائه می دهند. تمام مداخلات بر بهبود عملکرد و استقلال هر مراجع متمرکز است.
کاردرمانگران در محیط‌ های سلامت روان کار می‌کنند و بر این تمرکز می‌کنند که افراد بتوانند دوباره در مشاغل مفید شرکت کنند.

کاردرمانی

کاردرمانگر چطور این کار را انجام می دهند؟

آنها به هر مراجع کمک می کنند مجموعه مهارت های مختلفی را ایجاد کند، عادت ها و روال های خوب را ایجاد کند، اهداف درمانی را تعیین کند، تکنیک های شناختی رفتاری (CBT) را به کار گیرد و تأثیرات فیزیولوژیکی را درک کرده و با آن مقابله کند.
در محیط‌ های بهداشت روانی کودکان و نوجوانان، کاردرمانی بر این تأثیرات فیزیولوژیکی تمرکز می‌کند. آنها به مراجعان می آموزند که چگونه استراتژی های خودتنظیمی را شناسایی کرده و از آنها استفاده کنند تا آنها را به مشارکت در فعالیت های معناداری مانند رفتن به مدرسه یا محل کار و تعامل با خانواده و دوستان برگردانند.

همچنین، کاردرمانگران به افراد مبتلا به اختلالات پردازش حسی (SPD) و اختلالات یادگیری اجتماعی-عاطفی خدمات ارائه می دهند. این شرایط معمولاً در بخش‌های کودکان و نوجوانان بخش سلامت روان دیده می‌شود.

کاردرمانی و بهداشت روانی جامعه

آیا می دانستید که کاردرمانی ریشه در سلامت روان دارد؟ درسته! ایجاد این حرفه مصادف با جنبش بهداشت روانی اوایل قرن بیستم بود.
در نهایت، فراخوان برای غیرنهادسازی افراد دارای چالش های روانی منجر به قانون سال 1963 جامعه بهداشت روانی شد. این عمل به این معنی بود که کاردرمانگران و دستیاران آنها در زمینه بهداشت روانی جامعه شروع به کار کردند.

امروزه، کاردرمانی در محیط های سلامت روان جامعه خدماتی از قبیل:

 • مراکز بهداشت روان جامعه
 • تیم های درمان جامعه جرات ورزی (ACT)
 • باشگاه های روانی اجتماعی
 • پناهگاه های بی خانمان و زنان
 • تسهیلات اصلاحی
 • مراکز ارشد
 • برنامه های مدیریت شده توسط مصرف کننده
 • برنامه های بعد از مدرسه
 • خانه ها
 • سایت های کاری

از آنجایی که خدمات سلامت روان از بیمارستان به جامعه منتقل شده است، یک تغییر پارادایم در فلسفه ارائه خدمات نیز رخ داده است. به طور سنتی بر مدل پزشکی تاکید می شد، اما اکنون تمرکز بر اجرای مدل بهبودی است.

این مدل اخیر تصدیق می‌کند که بهبودی یک فرآیند طولانی‌مدت است و مراجعان تشویق می‌شوند تا زمانی که بتوانند این کار را به طور کامل انجام دهند، در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند. بنابراین، فعالیت های کاردرمانی شامل یافتن و حفظ شغل، رفتن به مدرسه و زندگی مستقل است.

شالوده فلسفی این مدل بهبودی، ادغام کاردرمانی با سلامت روان جامعه است. هدف از این ادغام افزایش توانایی شما برای زندگی مستقل، تا آنجا که ممکن است، در جامعه در حالی که درگیر فعالیت های روزانه مولد هستید، است.

کاردرمانی مشارکت شما را تسهیل می کند و مراجع محور است. همچنین نقش مهمی در موفقیت کسانی که در جامعه بهبود می یابند ایفا می کند. کاردرمانگران و دستیاران کاردرمانی برای ارائه خدمات سلامت و تندرستی روانی و فیزیکی، توانبخشی، توانبخشی و رویکردهای متمرکز بر بهبودی آموزش دیده اند. آنها همچنین در کار میدانی بالینی که بر ارزیابی مسائل روانی اجتماعی متمرکز است، آموزش دیده اند.

نمونه هایی از کاردرمانی در سلامت روان مداخلات کاردرمانی باعث بهبود نتایج سلامت افراد با چالش های سلامت روان می شود. این مداخلات در زمینه‌های آموزش، کار، آموزش مهارت‌ها، سلامت و تندرستی و همچنین اصلاح شناختی و سازگاری یافت می‌شوند. چند نمونه از مداخلات کاردرمانی در سلامت روان جامعه عبارتند از:
ارزیابی و تطبیق خانه، محل کار، مدرسه و سایر تنظیمات برای تسهیل عملکرد بهینه شما.

کاردرمان

ارائه برنامه های آموزشی، یادگیری تجربی و گروه ها یا مرکز کاردرمانی برای رسیدگی به مسائل کلیدی. این مسائل عبارتند از:

قاطعیت، خودآگاهی، مهارت های بین فردی و اجتماعی، مدیریت استرس و رشد نقش (مثلاً فرزندپروری).
کمک به مراجعان برای توسعه علایق و فعالیت های فراغتی یا حرفه ای.
توسعه مهارت‌هایی برای زندگی مستقل مانند استفاده از منابع اجتماعی، مدیریت خانه، زمان و دارو، و همچنین ایمن بودن در خانه و اجتماع.
ارائه آموزش در مورد فعالیت های روزمره زندگی (به عنوان مثال، بهداشت و نظافت).
مشاوره با کارفرمایان در مورد محل اقامت مناسب برای مراجعان خود (طبق قانون 1990 آمریکایی های دارای معلولیت).
انجام ارزیابی های عملکردی و نظارت مستمر برای کاریابی موفق.
راهنمایی و مشاوره با افراد در تمامی محیط های استخدامی (از جمله مشاغل حمایتی).
ارائه ارزیابی و درمان برای نقایص پردازش حسی.
کاردرمانی برای افراد در هر سنی با انواع بیماری های روانی مفید است. علاوه بر این، دوستان و اعضای خانواده نیز از کاردرمانی سود می برند زیرا یاد می گیرند که چگونه با استرس ناشی از مراقبت کنار بیایند و مسئولیت های روزانه خود را در زندگی متعادل کنند.

رویکردهای کاردرمانی

کاردرمانگران از چندین رویکرد مبتنی بر شواهد در محیط سلامت روان استفاده می کنند. آنها عبارتند از:
 • آموزش مهارت های مقابله ای و خودتنظیمی که در زمینه های مختلف مفید است.
 • آموزش مردم در مورد کاوش حسی و اجرای رویکردهای حسی برای خودتنظیمی.
 • استفاده از رویکردهای CBT برای حمایت از مشارکت شما در فعالیت های مورد نظر.
 • شناسایی و پیاده سازی عادات و عادات مثبت و سالم در برنامه های روزانه.
 • حمایت از یادگیری و اجرای مهارت های کلیدی. این مهارت‌ها شامل مهارت‌های مرتبط با شایستگی اجتماعی (مانند دوست‌یابی و حفظ دوستان)، مقابله با خشم، حل مشکلات، یادگیری در مورد آداب معاشرت و پیروی از قوانین است.
 • ارزیابی عواملی که مانع موفقیت شما در مدرسه، محل کار، و همچنین در خانه و جامعه شما می شود.
 • تغییر محیط خود برای حمایت از توجه، مشارکت و کاهش اضافه بار حسی در مدرسه و/یا در محل کار.
 • آموزش والدین در مورد رویکردهای مهم رفتاری و روانی اجتماعی برای تقویت عملکرد روزانه فرزندانشان.
 • کاهش محدودیت ها و انزوا در محیط بستری.

این کار از طریق ارزیابی های جامع انجام می شود تا مشخص شود چه چیزی مشارکت شما را در موارد زیر تسهیل می کند و مانع می شود:

 • وظایف زندگی
 • خودآگاهی و رشد مهارت
 • توسعه اهداف قابل دستیابی
 • محیط خود را برای تناسب بهینه تغییر دهید.
 • ترویج استفاده از خودتنظیمی و راهبردهای حسی.
 • آموزش یک تیم بین رشته ای در مورد تکنیک های پیشگیری.

آیا یک کاردرمانگر می تواند به اضطراب کمک کند؟

کاردرمانی نقش مهمی در کمک به مراجعین مبتلا به اضطراب برای مدیریت شرایط خود ایفا می کند. یک کاردرمانگر با شما همکاری می کند تا تشخیص دهد که چگونه اضطراب بر شما تأثیر می گذارد، مهارت های مقابله ای ارزشمندی را به شما آموزش می دهد و به شما کمک می کند تا برای دستیابی به اهداف آینده خود تلاش کنید.

آیا یک کاردرمانگر می تواند روان درمانی انجام دهد؟

کاردرمانگران مجاز به ارائه خدمات روان درمانی هستند. همچنین این خدمات روان درمانی بر اساس استانداردهای مطب انجام می شود.آنچه می توانید از یک کاردرمانگر سلامت روان انتظار داشته باشید
بسیاری از مردم فکر می کنند که کاردرمانی برای خدمات کودکان یا توانبخشی فیزیکی قابل استفاده است. بنابراین اغلب از یافتن کاردرمانگرانی که در محیط های بهداشت روان کار می کنند شگفت زده می شوند. بنابراین اگر شما، یکی از اقوام یا یکی از دوستانتان به یک کاردرمانگر سلامت روان مراجعه می‌کنید، به خواندن ادامه دهید تا بدانید چگونه می‌توانند به شما کمک کنند.

کمک های یک کاردرمانگر به یک تیم درمان سلامت روان

یک کاردرمانگر تحت آموزش رویکردهای کل نگر است که برای کار در محیط های سلامت روان مناسب است. زمینه های آموزشی آنها عبارتند از:

سلامت جسمانی
ارزیابی شناختی
استراتژی های حسی
اتحادهای درمانی
فعالیت های گروهی
مشارکت در فعالیت های روزمره زندگی (ADLs)
مهارت های اجتماعی عاطفی
کاردرمانی به مراجع کمک می کند تا تا حد امکان مستقل در فعالیت های روزانه شرکت کند.

کاردرمان

مداخلات کاردرمانی بهداشت روان

برخی از این مداخلات عبارتند از:

گروه های رهبری
کاردرمانگران برای ایجاد گروه های رهبری در زمینه هایی که بر روی موارد زیر تمرکز دارند آموزش دیده اند.
مهارتهای زندگی
آمادگی شغلی
آشپزی درمانی
مدیریت پول و زمان
برنامه های اقدام بهبود سلامتی (WRAPs)
اوقات فراغت درمانی
تغذیه
گروه های حسی
زندگی مستقل
از استراتژی های آرامش بخش استفاده کنید

کاردرمانگران از فعالیت های زندگی روزمره (ADLs) یا مشاغل برای کمک به سلامت روان و رفاه بهینه استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است به شما کمک کنند تا از مکانیسم های مقابله ای مانند گوش دادن به موسیقی، ورق بازی، نوشتن، نقاشی، آشپزی یا تمیز کردن استفاده کنید.

آنها همچنین در به کارگیری راهبردهای حسی متخصص هستند. سیستم حسی شما به شما کمک می کند تا اطلاعاتی را که از محیط خود جمع آوری می کنید پردازش کنید. مراجعانی که دارای چالش‌های سلامت روان هستند، توانایی پردازش ورودی‌های حسی را به خطر می‌اندازند، که می‌تواند منجر به احساس آشفتگی و ناامنی در آنها شود.
استراتژی‌های حسی سیستم‌های پردازش اصلی شما را مانند لمس دهلیزی، حس عمقی و فشار عمیق فعال می‌کنند تا به شما در پردازش اطلاعات کمک کنند. این استراتژی ها به شما کمک می کند تا احساس امنیت و آرامش کنید. این راهبردهای حسی ممکن است برای افرادی که ممکن است نتوانند از گفتار درمانی سود ببرند بسیار مفید باشد.

اتاق های حسی کاردرمانگران به عنوان بخشی از یک جنبش بزرگتر برای ایجاد اتاق های حسی در مراکز بهداشت روانی خدمت می کنند. این اتاق های حسی پناهگاه های امنی برای مراجعان هستند. این اتاق ها همچنین ابزارهایی برای کمک به تنش زدایی و آرامش دارند.

کاردرمانی

ارزیابی آمادگی ترخیص

کاردرمانگران از یک سری ارزیابی‌ها استفاده می‌کنند تا ببینند آیا مراجعان آماده ترخیص هستند یا خیر. این ارزیابی های استاندارد اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهند. به نوبه خود، این اطلاعات به تیم درمانی شما کمک می کند تا سطح مراقبت لازم برای ترخیص و نظارت بر پیشرفت درمان شما را درک کند.

در یک محیط سلامت روان، ممکن است متوجه شوید که کاردرمانگر شما:

به تقویت عمومی می پردازد
صندلی چرخدار را تنظیم می کند
تجهیزات تطبیقی ​​را توصیه می کند
هر فعالیت دیگری را که در حیطه کاردرمانی است انجام می دهد
از استقلال امن خود دفاع کنید
کاردرمانگر شما در تسلط بر فعالیت های روزانه به شما کمک می کند. اگر وضعیت سلامت روان شما توانایی شما را برای تکمیل کامل فعالیت های روزانه به خطر می اندازد، در مورد نگرانی های خود با کاردرمانگر خود صحبت کنید. حتی اگر کاردرمانگر شما ابزار لازم برای رسیدگی به نیازهای سلامت روان شما را نداشته باشد، آنها می توانند از طرف شما حمایت کنند و به شما کمک کنند تا کمک مورد نیاز خود را دریافت کنید.

تخصص های بهداشت روان

بسیاری از کاردرمانگران در مراقبت های آگاهانه از تروما و مدل بهبودی متخصص هستند. آنها این تخصص را از طریق تحصیل، آموزش در محل کار یا مطالعه مستقل به دست می آورند. برخی از کاردرمانگران پس از آن اقدام به دریافت گواهینامه بازتوانی روانپزشکی (CPRP) خود می کنند.
کاردرمانگران دانش و مهارت های منحصر به فردی دارند که مداخلات موثر و جامع سلامت روان را تسهیل می کند. ترکیب مهارت های کاردرمانی مانند رویکردهای حسی و تکنیک های روانی-اجتماعی به مراجع کمک می کند تا به طور موثر در زندگی روزمره خود عمل کند.

بازتوانی پس از یک رویداد سلامت روان چقدر طول می کشد؟

پس از یک بحران سلامت روان، بستری شدن در بیمارستان اغلب برای تثبیت و درمان ضروری است. برخی از دلایل بستری شدن در بیمارستان عبارتند از هرگونه مکالمه در مورد خودکشی یا مرگ، آسیب به خود، خشونت نسبت به دیگران، علائم روان پریشی (مانند توهم و هذیان)، یا ناتوانی کامل در انجام مهارت های زندگی روزمره.
طول و شدت یک دوره سلامت روان متفاوت است و بنابراین طول تثبیت نیز متفاوت است. با این حال، اکثر افراد ظرف چند روز پس از اقامت در بیمارستان تثبیت می شوند. مطالعات نشان داده است که میانگین طول مدت بستری در بیمارستان 10 روز است. بستری شدن در بیمارستان ممکن است زمانی که تحت مراقبت های روانپزشکی قرار می گیرد بیشتر از زمانی که در یک بیمارستان معمولی است، طول بکشد.
با این حال، توانبخشی متفاوت است زیرا این مرحله پس از تثبیت بیمار رخ می دهد. طول دوره توانبخشی نیز بسته به فرد، پیش آگهی آنها و سرعت یادگیری و اجرای موثر مهارت های مقابله ای متفاوت خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image