باورهای غلط درمورد روان درمانی؛ 3 باور نادرست!

باورهای غلط درمورد روان درمانی که احتمالا نمی دانستید!

طبق تجربه مرکز مشاوره ذهن آرا در با مشاوره با بیمارانی که در نظر دارند برنامه‌ای برای بهبود سلامت روان خود روان درمانی را دنبال کنند باورهای غلط درمورد روان درمانی بسیار موثر هستند.

گاهی اوقات نگرانی یک دوست، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده است که نقطه اوج کمک برای یک فرد است. در موارد دیگر یک معلم مدرسه، همکار یا کارفرما اصرار دارند که نیازهای بهداشت روانی بیش از هر چیز دیگری در اولویت باشد تا فرد بتواند با پایه روانشناختی بهتر به مدرسه (یا کار) برگردد.

باورهای غلط درمورد روان درمانی

غالباً، بزرگسالان خود از راههایی كه دوست دارند روابطشان بهتر شود، از روحیه و اضطراب خود برای كنترل بیشتر یا رفتارهای خاصی كه می خواهند به آنها كمك كند آگاه هستند و استفاده می‌کنند. در این موارد، افراد به دنبال رشد شخصی، کاهش علائم و بهبود کلی کیفیت زندگی به دنبال درمان می روند.

باورهای غلط درمورد روان درمانی؛ چرا تصورات غلطی در مورد روان درمانی وجود دارد؟

اگر در زمینه بهداشت روان کار نمی کنید، ممکن است از بهبود سواد سلامت روان خود (به عنوان مثال دانش در مورد اختلالات روانی) بهره مند شوید. این قطعاً منطقی است و منحصر به حوزه بهداشت روان نیست.

در دسترس ترین اطلاعات در مورد روان درمانی از تصاویر رسانه ای به دست می آید. تحقیقات نشان داده است که افراد براساس تصویرگری که در تلویزیون و فیلم می بینند، مفهوم سازی و انتظارات از روان درمانی را شکل می دهند و به دنبال آن باورهای غلط درمورد روان درمانی به وجود می‌آیند. گرچه ممکن است بتوانید تصویرسازی خیالی، گاه آسیب زننده از سایر افراد حرفه ای مانند پزشکان یا معلمان را با تجربه واقعی خود از دریافت مراقبت های پزشکی یا آموزش و پرورش متعادل کنید، شاید مقابله با کلیشه های پزشکان بهداشت روان یا به طور کلی چالش برانگیزتر باشد.

باورهای غلط درمورد روان درمانی | چه چیزی را نباید از روان درمانی انتظار داشت؟

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در مورد روان درمانی درک کرده و چندین مورد از انتظارات متداول اما نادرست را که باید سعی کنید قبل از ورود به جلسه را درب منزل فراموش کنید کنید:

باورهای غلط درمورد روان درمانی: انتظار رفع سریع مشکل نداشته باشید!

باورهای غلط درمورد روان درمانی

تعداد بسیار محدودی از مشکلات وجود دارد که در آن یک جلسه روان درمانی، تمام درمان مورد نیاز خواهد بود (موارد استثنائی ممکن است شامل درمان در معرض یک جلسه برای برخی از فوبیاهای خاص در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان باشد.)

روان درمانی می تواند یک تعهد کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.

چند قرار ملاقات اول معمولاً برای شما و درمانگر شما مورد استفاده قرار می گیرد تا تعیین کند (یا چه نوع درمانی) می تواند مفید باشد. از شما خواسته می شود در مورد نگرانی های خاصی که شما را به دنبال مراقبت سوق داده است و همچنین عناصری از سابقه پزشکی، اجتماعی و خانوادگی گسترده تر که به درمانگر کمک می کند شما را بهتر بشناسد صحبت کنید.

برای برخی از افراد صحبت کردن در مورد علائم و سابقه آنها کاملاً ناخوشایند است. برای دیگران، این به خودی خود یک تجربه تسکین دهنده قدرتمند است. صرف نظر از این، بعید است که یک تغییر معنادار، پایدار یا قطعنامه برای الگوهای طولانی مدت تفکر، رابطه یا رفتار بتواند به تعداد کافی در انتصابات حاصل شود.

در بیشتر موارد، روند کار آسان نخواهد بود!

روان درمانی کار دشواری است. اما شما در این کار تنها نخواهید بود. درمانگر شما نیز برای شما سخت کار خواهد کرد.

شما با هم همکاری خواهید کرد تا آگاهی بیشتری در مورد دقیقاً آنچه باعث ایجاد مشکلی در شما ایجاد می شود (به عنوان مثال روشهای خاص تفکر، راههایی که از مواجهه با نگرانی های خود، ابراز یا کنار آمدن با احساسات مختلف یا سبک ارتباطی جلوگیری می کنید) ) درک کنید که الگوهای فعلی شما چگونه خوب و نه چندان خوبی به شما خدمت می کنند و روش‌های مختلف تفکر، کار، رابطه و کنار آمدن را آزمایش کنید.

گزارش درمانی چیست؟

باورهای غلط درمورد روان درمانی

در طول مسیر، احتمالاً لحظاتی پیش می آید که قبل از بهتر شدن احساس بدتری نسبت به قبلتان داشته باشید. به عنوان مثال صحبت در مورد تجربه های آسیب زا ممکن است خواب را مختل کند. رویارویی با روشی که دیگران با شما رفتار ناخوشایند دارند یا اینکه با دیگران بدرفتاری کرده اید، می تواند منجر به غم و عصبانیت شود. این یکی دیگر از باورهای غلط درمورد روان درمانی است که می‌گوید مراجعه به متخصص بهداشت روان حال شما را بدتر خواهد کرد.

باورهای غلط درمورد روان درمانی؛ صحبت با درمانگر شما همان صحبت با یک دوست نیست!

رابطه درمانی با سایر روابط متفاوت است. این کار متقابل نیست، یک “خیابان دو طرفه” نیست. شما احتمالاً جزئیات صمیمی خود را با پزشک خود در میان خواهید گذاشته و او پاسخی غیرعادی نخواهد داشت. این هدف خشن یا ممانعت کننده نیست و همچنین هیچ نوع شاخص اعتماد یا دوست داشتن شما نسبت به پزشک نیست.

در عوض، درمانگر شما محدودیت هایی را تعیین می کند اگر آنها اطلاعات شخصی را به اشتراک بگذارند تا بتوانند در هرجایی که لازم باشد – روی شما و اهداف شما – تمرکز داشته باشند و همچنین در برخی از انواع روش های درمانی، به شما کمک می کند مفروضات (یا پیش بینی ها) خود را درک کنید.

آیا می توانید با درمانگر خود دوست باشید؟

درمانگر شما معمولاً به شما نمی گوید دقیقاً چه کاری باید انجام دهید! از آنجا که درمانگر شما به طور مستقیم از عواقب انتخاب شما پیروی نخواهد کرد ، او معمولاً از آموزش آشکار خودداری خواهد کرد. مطمئناً استثنائاتی در این مورد وجود دارد – یعنی اگر نگران ایمنی شما یا دیگران باشید – که ممکن است باعث شود درمانگر شما بیش از حد معمول صادقانه رفتار کند.

اگر در یک بازه زمانی طولانی با همان درمانگر کار می کنید، ممکن است درمانگر شما بتواند تصمیمات قبلی (و عواقب آن) را به شما یادآوری کند یا الگوهای مکرر را پرچم گذاری کند. این ممکن است نحوه عملکرد شما در تصمیم فعلی پیش رو یا نحوه کنار آمدن با نتیجه آن را به شما اطلاع دهد.

یافتن بهترین درمانگر برای شما

بهترین درمانگر برای افراد مختلف متفاوت است، اما سوالات زیر را به عنوان یک شروع مفید در ارزیابی یک درمانگر خوب برای خود در نظر بگیرید:

  1. آیا درمانگر به سوالات شما در مورد تشخیص شما، تجربه بالینی آنها و اینکه چه درمانی می تواند رضایت داشته باشد، پاسخ داده است؟
  2. آیا درمانگر حرفه ای بودن را (در مکالمه، در محیط مطب، در توصیف سیاست های عملی مربوط به لغو، شرایط اضطراری و غیره) منتقل می کند؟
  3. آیا درمانگر سوالات متفکرانه ای می پرسد؟
  4. با توجه به چالش هایی که در شروع روان درمانی برای شما وجود دارد ، چقدر احساس راحتی می کنید که با درمانگر صحبت کنید؟
  5. آیا سبک آنها، از جمله میزان تعامل با شما، استفاده از شوخ طبعی، توانایی درک و رسیدگی به وضعیت عاطفی خود را در طول جلسه دوست دارید؟

سخن پایانی درمورد باورهای غلط درمورد روان درمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مرکز مشاوره و روانشناسی ذهن آرا در مورد اینکه چه چیزی از روان درمانی انتظار دارید و چه انتظاری ندارید و همچنین موارد بیشتر از باورهای غلط درمورد روان درمانی، مشورت کنید.

1/5 - (1 امتیاز)
نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

CAPTCHA ImageChange Image