مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان، 10 مشکل رایج نوجوانان

نوجوانی سنی پر از فراز و نشیب های مختلف جسمی و روانی است. با توجه به سن نوجوانان که دیگر نه کودک هستند و نه بزرگسال انتظار خانواده و جامعه از آنها گاها متناقض است و این فشار زیادی برای نوجوانی که به دنبال استقلال است وارد می کند. از دیگر تغییرات نوجوانی تغییر در خلق و خوی نوجوانان است. از نوسانات خلقی گرفته تا مسائل مدرسه، همه نوجوانان به نوعی مشکل دارند. اما گاهی اوقات، ناراحتی یک نوجوان ممکن است به سطحی برسد که جستجوی کمک حرفه ای مهم باشد. ملاقات با یک درمانگر می تواند از تبدیل مسائل جزئی به مشکلات بزرگ جلوگیری کند. اینجاست که مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان و یا مشاوره حضوری می تواند شما والدین عزیز و خود نوجوان را از این مرحله به خوبی عبور دهد.

اگر فکر می‌کنید که نوجوان شما می‌تواند از صحبت کردن با یک روانشناس نوجوان خوب سود ببرد، در تعیین قرار ملاقات با یک درمانگر نوجوان تردید نکنید. خودتان با یک روانشناس کودک و نوجوان صحبت کنید یا مستقیماً با یک درمانگر قرار ملاقات بگذارید. گاهی اوقات، حتی تنها چند جلسه درمانی می تواند تفاوت بزرگی در رفاه کلی نوجوان شما ایجاد کند.

نوجوانان می توانند از ملاقات با یک درمانگر برای گفتگو در مورد موضوعات مختلف، از مسائل مربوط به رابطه گرفته تا سؤالاتی در مورد هویت جنسی، بهره ببرند. در اینجا برخی از دلایل رفتن نوجوانان نزد روانشناس نوجوان آورده شده است:

دلایل رایج مراجعه به کلینیک روانشناسی نوجوانان و دکتر روانشناس نوجوان

افسردگی نوجوانان

اختلالات خلقی اغلب در دوران نوجوانی شروع می شود. و در صورت عدم درمان، افسردگی می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. اگر نوجوان شما تحریک پذیر، غمگین و گوشه گیر به نظر می رسد، با یک روانشناس خوب صحبت کنید. تشخیص دقیق و مداخله زودهنگام اجزای کلیدی درمان موثر هستند.

آیا نوجوان شما افسرده به نظر می رسد؟ بد نیست نگاهی به درمان افسردگی در نوجوانان بیاندازید.

اختلالات اضطرابی در نوجوانی

در حالی که گاهی اوقات نگرانی نوجوانان طبیعی است، برخی از نوجوانان اضطراب شدیدی را تجربه می کنند. اختلال اضطراب می تواند در بسیاری از جنبه های مختلف زندگی یک نوجوان از جمله روابط دوستانه و تحصیلی تداخل ایجاد کند.

چه نوجوان شما در صحبت کردن جلوی کلاس مشکل داشته باشد یا دائماً نگران باشد که اتفاقات بدی بیفتد، درمان می تواند به او کمک کند تا یاد بگیرد چگونه علائم خود را مدیریت کند.

مشکلات رفتاری نوجوانان

تعلیق از مدرسه، نقض مکرر مقررات منع آمد و شد، و رفتار پرخاشگرانه ممکن است علائم مشکلات جدی تر باشد. یک مشاور خوب یا کلینیک روانشناسی خوب می تواند به کشف مسائل بالقوه سلامت روان، کمبود مهارت یا مشکلات اجتماعی که ممکن است رفتار نوجوان شما را هدایت کند، کمک کند.

مسائل مربوط به سوء مصرف مواد

متأسفانه مواد مخدر و الکل می تواند به مشکلات جدی برای نوجوانان تبدیل شود. یک مشاور سوء مصرف مواد می تواند مصرف مواد نوجوان شما را ارزیابی کند و به تعیین مناسب ترین روش درمانی کمک کند. درمان انفرادی، گروه درمانی، سم زدایی یا درمان مسکونی ممکن است بسته به شدت مشکلات نوجوان گزینه هایی باشد.


مقاله مرتبط: انواع مواد مخدر محبوب بین جوانان و نوجوانان


فشار و استرس روانی

نوجوانان ممکن است دچار استرس شوند. خواه این فشار برای عملکرد خوب در امتحان باشد یا نگرانی در مورد کارهایی که بعد از دبیرستان باید انجام شود، استرس می تواند آسیب جدی به همراه داشته باشد. درمان می‌تواند به نوجوان کمک کند تا مهارت‌هایی را برای مدیریت موفقیت‌آمیز استرس بیاموزد – و این چیزی است که در طول زندگی به آنها کمک می‌کند.

مدرسه و مسائل اجتماعی

قلدرها، نمرات پایین، دسته ها و مسائل مربوط به معلمان تنها تعدادی از مشکلات اجتماعی است که بسیاری از نوجوانان تجربه می کنند. نوجوانان اغلب مطمئن نیستند که برای کمک به کجا مراجعه کنند.

درمان می تواند از نوجوانان حمایت کند و مهارت هایی را به آنها بدهد که به آنها کمک می کند تا دبیرستان را با موفقیت طی کنند.

مشکلات حقوقی و آسیب های اجتماعی

دزدی، نوشیدن مشروبات الکلی زیر سن قانونی، یا دعوا تنها چند مورد از دلایلی است که نوجوانان با قانون دچار مشکل می شوند. گاهی اوقات، آنها توسط مشروط – یا والدینشان – مجبور به دریافت مشاوره می شوند. درمان می تواند به نوجوان کمک کند تا یاد بگیرد که چگونه انتخاب های سالم تری داشته باشد تا از مسائل قانونی بیشتر جلوگیری شود.

عزت نفس پایین

در حالی که بیشتر نوجوانان در یک زمان با مسائل مربوط به اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کنند، برخی دیگر مشکلات جدی عزت نفس را تجربه می کنند. هنگامی که این مسائل مورد توجه قرار نگیرد، نوجوانان در معرض خطر بیشتری از مشکلاتی مانند سوء مصرف مواد و افت تحصیلی هستند. درمان می تواند به افزایش عزت نفس نوجوان کمک کند.

ضربه روحی یا تروما

چه یک تجربه نزدیک به مرگ باشد یا یک تجاوز جنسی، رویدادهای آسیب زا می تواند تأثیری مادام العمر بر یک نوجوان داشته باشد. درمان می‌تواند تاب‌آوری را افزایش دهد و تأثیر رویداد آسیب‌زا را بر زندگی نوجوان کاهش دهد. مداخله زودهنگام می تواند کلید کمک به بهبودی نوجوان از شرایط آسیب زا باشد.

اندوه و سوگ و مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان

نوجوانان با غم و اندوه کمی متفاوت از بزرگسالان برخورد می کنند و از دست دادن یکی از عزیزان می تواند به خصوص در دوران نوجوانی دشوار باشد. درمان فردی، خانوادگی یا گروهی می تواند به نوجوانان کمک کند تا احساسات خود را مرتب کرده و از دست دادن خود را درک کنند.

دلایل دیگر برای جستجوی مشاور نوجوان

مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان، 10 مشکل رایج نوجوانان

نوجوانان برای بهره مندی از درمان نیازی به تجربه علائم خاص بیماری روانی ندارند. برخی از دلایل دیگری که ممکن است نوجوانان بخواهند به روان درمانی فکر کنند عبارتند از:

 • تمایل به دستیابی به خودآگاهی بیشتر
 • تمایل به صحبت در مورد موضوعات دشوار با افرادی غیر از دوستان یا خانواده
 • نیاز به بحث در مورد جنسیت، گرایش جنسی، یا هویت جنسیتی
 • اوتیسم
 • برخورد با معلولیت
 • مشکل در سازگاری با تغییرات زندگی
 • علائم اختلال خوردن مانند محدودیت خوردن یا پرخوری
 • احساس تنهایی
 • مشکلات مربوط به تفکر منفی
 • روابط عاشقانه
 • خودآزاری یا رفتارهای پرخطر
 • با هویت یا عزت نفس مبارزه می کند
 • مشکلات کنار آمدن با یک وضعیت سلامت مزمن
 • مسائل ناشی از تبعیض نژادی یا فرهنگی

اشکال مختلف مشاوره روانشناسی نوجوانان

جای انتخاب برای شما باز است. هر چند که پیشنهاد ما برای نوجوانان مشاوره حضوری است، چرا که نوجوانان نیاز به مشاوره انگیزشی دارد و این نوع مشاوره در مشاوره حضوری بیشتر امکان پذیر است. اما در صورتی که امکان مراجعه حضوری به دلایل محدودیت های مختلف ندارید می توانید از گزینه های جایگزین مشاوره آنلاین و مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان بصورت تصویری تصویری و مشاوره صوتی در واتس آپ استفاده نمایید.

امتیاز دهید.
منبع verywellmind
1 نظر
 1. Roya می گوید

  سلام 15 سالمه دخترم از خانوادم به شدت متنفرم همش مقایسم میکنن نمیزارن تنها یا با دوستام برم بیرون نمیزارن لباسایی که دوست دارمو بپوشم ، امسال انتخاب رشته دارم رشته کارگردانی رو میخام میگن برو تجربی یا انسانی (هنرستانی که این رشته رو داشته باشه تو شهرمون نداریم باید برم مشهد) ولی اگرم بود بازم نمیذاشتن برم اینجوری بگم حتی اجازه نفس کشیدنم ندارم چند وقته یه گوشه میشینم ولی درونم انگار اشوبه چون همیشه خودمو با همکلاسی هام مقایسه میکنم پدرم گفته اگ بی حجاب باشی نمیذارم درستو ادامه بدی اینکارو اگ بکنه حتما حتما کار به جاهایی بدی کشیده میشه البته فک نکنم اونا ناراحت بشن من بمیرمم

نوشتن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.